Як встановити і заробити на сонячній електростанції?
Сонячні панелі - це більше не екзотика чи щось недоступне. Їх установкою і експлуатацією займається все більше сімей: за 2018 рік кількість користувачів зросла в 2,5 рази і досягла 3 тисяч. Стимулом до переходу на сонячну енергію є не тільки бажання людей стати більш незалежними, але і можливість заробити на продажу надлишку електроенергії в мережу за «зеленим» тарифом в розмірі 18,09 євроцентів / кВт * год.
Спробуємо розібратися, за рахунок чого галузь так динамічно набирає обертів і насправді чи «зелена» електроенергія так вигідна, як кажуть.
Стали доступнішими
Перше, на що найчастіше звертають увагу споживачі - це вартість товару. Саме дорожнеча фотомодулів ще кілька років тому могла відлякати покупців від переходу на сонячну енергію. Але, як кажуть експерти, за останні два роки спостерігається середнє зниження ціни приблизно на 10% в рік, а взагалі за останні 40 років ціна панелей знизилася в 250 раз.
У класі Tier 1В на ринку України популярні такі компанії: JASolar, JincoSolar і Risen. Серед Tier 2 купують Amerisolar і Perligh Solar. 90% виробництва панелей доводиться на Китай. Всі вище представлені бренди роблять саме там.
«Лідером з виробництва панелей в світі є Китай. В Україні китайські панелі займають більше 90% ринку. Кращі за якістю панелі, як правило, зі списку Tier 1 (рейтинг виробників сонячних модулів). У нас в компанії найбільшим попитом користуються сонячні панелі марки JA Solar », - розповів інженер компанії АльТЕК груп Андрій Говоров.
За словами експертів, падіння цін на сонячні батареї (панелі, фотомодулі) пов'язано як з технологічним прогресом у сфері виробництва кремнію та збірки сонячного фотомодуля, так і з колосальним зростанням конкуруючих компаній в цій галузі. Ще в 2016 році ціна за 1 Вт була $ 0,6-0,7 за китайський модуль, наприклад, компанії JASolar і $ 0,9-1 за європейський Sharp.
«У 2018 року ситуація наступна: китайські модулі тієї ж компанії JASolar на друге півріччя коштують $ 0,5-0,6, а європейські панелі Sharp можна придбати по $ 0,7-0,8 / Вт. Вартість фотомодуля залежить від типу кремнію полі- або монокристалічного, від технології нанесення токособірающіх шин (4 ВВ, 5ВВ або 12вв) і від розміру самого модуля або 60 селів, або 72 села, відповідно в розмірі 1,6 м на 1 м і 2 м на 1 м », - розповіла фахівець з альтернативних джерел електроенергії, комерційний директор« ІК «ТЕРМОТЕХНОЛОГІЯ» Маргарита Чиненова.
Якщо говорити про китайські панелі Tier 2, наприклад, Amerisolar (гідні панелі при оптимальній вартості), то ціни можу варіюватися від $ 0,3 до 0,4 / Вт. Люди зазвичай підключають сонячну станцію або на 10, або на 30 кВт.
Як це робиться
Для установки сонячних батарей в приватному домогосподарстві не треба ніяких дозволів і погоджень з обленерго або РЕСом, якщо сонячна станція для власних потреб.
Якщо господар станції хоче підключити станцію по «зеленому» тарифу, то йому достатньо:
- Підвести необхідну потужність до дому (переробити введення, якщо треба).
- Закупити сертифіковане обладнання відповідної потужності (РДОМА = РІНВЕРТОРА)).
- Встановити обладнання у себе на території домоволодіння (дах, сарай, навіс і т.д.);
- Надати пакет документів для оформлення по «зеленому» тарифу, який представлений на будь-якому сайті обленерго в розділі «Зелений тариф». У різних регіонах пакет може відрізнятися;
- Встановити двонаправлений вузол обліку для взаємозаліку з енергопостачальною компанією.
«Більше власник сонячної електростанції ні за що не платить. Компанія, яка здійснює продаж і монтаж сонячних батарей надає всі необхідні документи на обладнання, електронних схем, ліцензії та акт введення в експлуатацію. Також компанії надає інструкцію з підключення: куди йти, що писати, як стежити за виконанням підключення і т.д. », - підмітила Маргарита Чиненова.Для оформлення станції по «зеленому» тарифу для приватного будинку можна звертатися до місцевого РЕС, і, після установки вузла обліку, в Обленерго вже для підписання договору.
Щоб організувати процес продажу електроенергії за «зеленим» тарифом необхідно:
- Після установки обладнання написати заяву на приєднання станції по «зеленому» тарифу. Для цього потрібно звернутися до місцевого РЕС, в консультаційний кабінет. Там видадуть зразок заяви.
- У заяві слід вказати свої дані, місце установки станції (свою адресу), тип станції, потужність і номер рахунку в банку, куди перераховувати гроші за продану електроенергію.
- Ставка «зеленого» тарифу прив'язана до курсу євро, і тому кожен квартал перераховується в гривні. Наприклад, на початок 2018 р курс євро 33 грн - це 5,94 грн. На другу половину 2018 р курс євро 32,4 грн - це 5,74 грн / кВт · год проданої енергії. Тобто в якому кварталі людина підписала договір, за такою ціною йому і платять всі 3 місяці.
- Потім ставку знову фіксують на наступний квартал за новим курсом. Зараз купують сонячну електроенергію по 0,18 євро / кВт · год. Такий тариф діє до кінця 2019 г. Потім буде спад: з 1 січня 2020 по 31 грудня 2024 - 0,16 євро, і з 1 січня 2025 по 31 грудня 2030 - 0,14 євро.
«Щоб налагодити процес продажу енергії спершу необхідно оформити підключення станції. Потім вносяться зміни в договір про постачання електроенергії (або оформляється новий договір) із зазначенням, що не тільки обленерго поставляє енергію споживачу, а й викуповує її у споживача. Гроші переводять на розрахунковий рахунок, відкритий в будь-якому банку (під рахунок можна підв'язати карту). Сам же заробіток залежить від потужності станції », - розповів Андрій Говоров.
Коли гроші повернуться
Залежно від потужності, установка сонячних панелей окупається приблизно за 4-6 років. На окупність також впливає і обсяг власного споживання. Також панелі не можна забувати чистити. Але якщо для власника це накладно, можна дочекатися і дощу.
Монтаж станції займає від 1 до 6 тижнів і залежить від конкретних умов, обраного обладнання, конструкції кріплення, пр. По комерційним сонячним станціям ситуація дещо складніша. Процес оформлення займає до 14 місяців і зазвичай цим займається компанія, яка встановлює обладнання. Ціни тут безпосередньо залежать від потужності, місця установки і наявності всіх документів.
Крім чистого прибутку є ще й економія від споживання енергії на власні потреби. Таким чином, господар станції не платить за електроенергію обленерго і кожен місяць автоматично на свою картку (яку він вказав у заяві) отримує гроші, в середньому 15 000 грн, кажуть експерти.
«Після того, як станція запущена і встановлена, перевірок з боку обленерго і РЕСу немає. Якщо звичайно господар не хитрує і не збільшує потужність станції без підвищення вхідної потужності і переукладання договору по «зеленому» тарифу », - підмітила Маргарита Чиненова.
Раніше повідомлялося, що в Україні на приватні сонячні станціі припадає близько 10% від всіх інвестицій у ВДЕ.