Україна відмовилася від російських запчастин до реакторів
НАЕК "Енергоатом" заявляє, що Україна повністю відмовилася від російських запчастин до своїх атомних реакторів.
"Коли почалася військова агресія Росії, ми повністю відмовилися від постачань запасних частин для атомних реакторів із Російської Федерації і замінили їх власним виробництвом та виробництвом у країнах-партнерах", – повідомив президент ДП "НАЕК "Енергоатом" Петро Котін в ефірі національного телемарафону "Єдині новини".
Він навів приклад із виробництвом вкладишів для реакторів ВВЕР-440, які раніше виробляли тільки в Росії.
"Разом із нашим американським партнером Westinghouse ми порушили монополію Росії на виробництво палива для таких реакторів, але, крім цього, потрібні ще й вкладиші. І тепер ми їх можемо виробляти", – додав Петро Котін.
Окрім того, він зазначив, що Україна стоїть на шляху розвитку технології малих модульних реакторів, і це пов'язано з концепцією створення українського хабу ядерних технологій.
"Ми уважно відстежуємо технології ММР усіх провідних компаній, з багатьма є меморандуми і ми плануємо підписувати угоди щодо будівництва в Україні заводів із виробництва компонентів для таких реакторів", – сказав президент "Енергоатома".
За словами Петра Котіна, ММР – це перспективний напрям і згодом хаб ядерних технологій, який "постачатиме і потужності, і електроенергію, і обладнання, і компоненти для ММР іншим країнам".
Після вторгнення РФ в Україну "Енергоатом" повністю відмовився від закупівель російського ядерного палива.
До цього у вересні 2020 року "Енергоатом" та Westinghouse підписали контракт про постачання ядерного палива ВВЕР-440. Контрактом передбачалось впровадження в експлуатацію паливних збірок ВВЕР-440 виробництва Westinghouse на РАЕС. Постачання тепловидільних збірок (ТВЗ) в Україну планувалось розпочати з 2024 року.
У вересні 2023 року Рівненської атомна електростанція завантажила у реактор ВВЕР-440 першу партію ядерного палива, яке було вироблено компанією Westinghouse Electric Sweden AB за участі фахівців "Енергоатому".